Strona 1 z 1

Elaboracja i wyrabianie prochu

: ndz 10.kwie.2022 - 00:09
autor: Andy88
Dobry wieczór mam dwa pytania jedno to jest odnośnie tworzenia amunicji chodzi o przetapianie ołowiu w kociołkach i dolewanie i tworzenie ołowianych pocisków bo myślę aby zająć się tym w niedalekiej przyszłości jednak przydała by się jakaś wiedza jak to się robi?

No i drugie pytanie proch jest drogi i kiepsko dostępny czy dało by się wyrobić własny proch dla siebie w domu albo garażu tak żeby miał właściwości zbliżone do złotego stoku albo szwajcara i czy jest to legalne?

Re: Elaboracja i wyrabianie prochu

: ndz 10.kwie.2022 - 06:51
autor: Larkana
Wytwarzanie prochu w Polsce nie jest legalne. Na youtube można znaleźć trochę filmików z użycia takiego domowego "prochu" i zazwyczaj efekt jest słabszy niż efekt spalania samej saletry z cukrem (na marginesie w jednym filmiku Ormis Arma wspominano, że CP wystrzeli i na takiej mieszance).

Re: Elaboracja i wyrabianie prochu

: ndz 10.kwie.2022 - 07:50
autor: andrzej11111
Lepiej nie kombinuj jeśli nie jesteś chemikiem. Bo sobie napytasz biedy.

Re: Elaboracja i wyrabianie prochu

: ndz 10.kwie.2022 - 12:53
autor: Nessel1
:ops: Samodzielne wyrabianie prochu jest możliwe tyle , że nielegalne . Co prawda ruscy mają takie powiedzonko , z którego czasem i ja biorę inspirację "Jak czegoś nie wolno a się bardzo chce ... to można".

Re: Elaboracja i wyrabianie prochu

: ndz 10.kwie.2022 - 18:04
autor: Wycior
Nessel1 pisze: ndz 10.kwie.2022 - 12:53 :ops: Samodzielne wyrabianie prochu jest możliwe tyle , że nielegalne .
Prochu do strzelania z broni CP? Metodami chałupniczymi? Bezpiecznie? Nie, nie jest możliwe w jakości chociażby z grubsza porównywalnej z najgorszym prochem produkcji przemysłowej. Tak, Galtona czytałem.

P.S. Sorry, zapominałem że na YouTube pokazali że można. Kajam się ze wstydem.

Re: Elaboracja i wyrabianie prochu

: ndz 10.kwie.2022 - 19:59
autor: Nessel1
A kto twierdzi ,że to jest bezpieczne ? Jak dowodzi praktyka , nawet w warunkach produkcji przemysłowej zdarzają się przykre niespodzianki. I kto twierdzi ,że otrzymany produkt będzie zadowalającej jakości . Nie, Galtona nie czytałem , na You Tube nie oglądałem. Z czym polemizujesz ?

Re: Elaboracja i wyrabianie prochu

: ndz 10.kwie.2022 - 22:35
autor: Andy88
Nessel1 pisze: ndz 10.kwie.2022 - 19:59 A kto twierdzi ,że to jest bezpieczne ? Jak dowodzi praktyka , nawet w warunkach produkcji przemysłowej zdarzają się przykre niespodzianki. I kto twierdzi ,że otrzymany produkt będzie zadowalającej jakości . Nie, Galtona nie czytałem , na You Tube nie oglądałem. Z czym polemizujesz ?
Ciągle nie mogę zrozumieć czym się różni robienie dobrej jakości prochu od zwykłej jakości prochu?
Dlaczego producentom udaje się robić dobrej jakości proch a zwykły kowalski nie ma szans?

Re: Elaboracja i wyrabianie prochu

: ndz 10.kwie.2022 - 22:58
autor: Wycior
1. Dobrej jakości proch charakteryzuje się właściwym składem i odpowiednimi surowcami, z czego węgiel jest obecnie najtrudniejszy do pozyskania. Oprócz tego dobrej jakości proch charakteryzuje się brakiem pyłu i właściwą granulacją, tzn. budową i jednorodnością ziaren pokrytych grafitem. Tego nie osiągnie się chciejstwem i improwizacją ale dobrą i skrupulatnie przestrzeganą technologią. Ważną cechą właściwego procesu technologicznego jest niedopuszczenie do przejścia prochu w formę gazów i nagaru przed zakończeniem tego procesu.

2. Ponieważ producenci mają odpowiednie wyposażenie, właściwe surowce, wiedzę i doświadczenie. Zwykły Kowalski nie ma posiada nic z tego. Informacje pozyskane z książek albo Internetu to jeszcze nie wiedza.

Re: Elaboracja i wyrabianie prochu

: śr 18.maja.2022 - 20:38
autor: krzysztof81
Wyrabianie prochu grozi sankcjami karnymi i jest zagrożeniem dla otoczenia.
Niezależnie od tego, taki "amatorski" proch nie ma powtarzalnych parametrów fizykochemicznych.
Samo zmieszanie składników to nie jest wszystko. Jak wspomniał kol. Wycior należy zastosować określony węgiel drzewny a ten zależy od gatunku i sposobu wypalania określonego drewna. Kolejną kwestią jest uzyskanie właściwego ziarna i tutaj stosujemy albo granulowanie, albo prasowanie i łamanie.
Oczywiście to wszystko jest powiedziane w dużym uproszczeniu. Prochy są różne i zależą od składu i technologii produkcji: czarny, czekoladowy, wolny, szybki, itd.
Generalnie ujmując temat - należy stosować proch fabryczny - Vesuvit, ZS, Szwajcara lub innej profesjonalnej produkcji. :!:
Proponuję pójść na strzelnicę i zapytać innych strzelców lub poszukać na rynku, proch można znaleźć - Parabellum, Kaliber, Pionki, lub poszukać (może ktoś chce trochę odstąpić).