Jest wiele wartościowych książek współczesnych, napisanych dzięki talentowi, wiedzy, uporowi i wieloletnim badaniom ich autorów. Przeważnie nie są tanie, a ponieważ ich skromny nakład najczęściej się wyczerpał, potrafią być obiektem spekulacji. Jeżeli chce się je mieć, po prostu trzeba je kupić. Jest też mnóstwo literatury w domenie publicznej, np. pozycje z wygasłym copyrightem. Mogą to być publikacje z epoki a nawet z pierwszej połowy XX wieku; trafiają się tam kapitalne książki. Najczęściej występują w dwóch formach: drukowanej (reprint) i elektronicznej, np. pliku .pdf albo wglądu w przeglądarce witryny (z czego też da się zrobić .pdf). Zawartość ta sama, reprint kosztuje, zaś z wersji elektronicznej łatwiej korzystać, np. przeszukując ją. Reprinty są intratną metodą strzyżenia owiec, dlatego skany - zwłaszcza te dobre - często trudno namierzyć, bo w wyszukiwarce najpierw (czasem wyłącznie) wyskakują płatne wersje.
Zakładam ten wątek, mając nadzieję że ułatwi wymianę namiarów na takie książki. Prosiłbym tylko aby nie promować piractwa i ograniczyć się do pozycji publicznie dostępnych.
Na dobry początek proponuję kultową pozycję autorstwa angielskiego eksperta Johna Nigela George: English Guns and Rifles, wydaną w roku 1947 w USA. Jej autor zginął w roku 1942 w Afryce śmiercią żołnierza. Książkę udostępnia witryna pod tym adresem:
https://babel.hathitrust.org/cgi/pt?id= ... &skin=2021
Książka obejmuje okres od połowy XIV wieku do lat 60 wieku XIX. George planował napisać książkę o broni cywilnej ale ostatecznie włączył także broń wojskową. Oto ogólny spis treści:

Tutaj szczegółowy spis treści jednego z bardziej interesujących dla nas rozdziałów:

Jest wiele ilustracji, chociaż czarno-białe fotografie nie są może szczytowej jakości. Tytuł książki wskazuje że głównym tematem jest broń angielska, ale przy okazji autor omawia broń w ogóle, czyniąc to dość dokładnie i z techniczną kompetencją. Omawia nie tylko samą broń ale i sposób jej użytkowania w epoce. Zamek typu Snaphaunce (wczesny protoplasta zamka skałkowego) w rozbiciu na części składowe:

Nie daję innych migawek bo przecież każdy może w parę sekund książkę sobie otworzyć i przekartkować.
Osobom zainteresowanym szczegółowo Brown Bess czy Enfieldem książka ta nie zastąpi specjalistycznych pozycji i będą musiały sięgnąć np. po The Brown Bess; An Identification Guide and Illustrated Study of Britain's Most Famous Musket spod pióra Goldsteina albo The British Soldier's Firearm: From Smoothbore to Smallbore 1850-1864 autorstwa Roadsa. Jednakże dla kolegów szukających ogólnej orientacji w dziedzinie angielskiej epokowej broni długiej albo po prostu zainteresowanych historią broni palnej ta publikacja może okazać się bardzo przydatna. Jeżeli się nie spodoba to zawsze można link skasować ...