jak to jest naprawdę

Tematy prawne oraz bezpieczeństwa CP
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomic
Posty: 9
Rejestracja: ndz 10.lut.2008 - 19:33
Lokalizacja: Szczecin
Moja broń:

jak to jest naprawdę

Post autor: Tomic »

wiecie co? zanim zdecydowałem się na ten temat przejrzałem cały ten dział, następnie jeszcze kilka innych stron o podobnej tematyce, a na koniec przeczytałem ustawę. Kiedy już myślałem że wiem wszytko natknąłem się na coś takiego i od nowa nic nie wiem.
Miłej lektury i mam nadzieję że ktoś mi to wyjaśni tak żebym mógł spać spokojnie

"1. Zgodnie z atr. 5 ustawy o broni i amunicji istotne częsci broni uważa sie za broń i amunicję. Istotnymi częsciami broni i amunicji jest wg art5 p.3 tejże ustawy "...materiał miotający w postaci prochu strzelniczego"
2. Zgodnie z art.9 "...broń palna i amunicję z wyłaczeniem przypadków, o których mowa w art 11 można posiadać na pdstawie POZWOLENIA na broń wydanego przez..."
3. Art.11 mówi z kolei że "pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku p.1 posiadania broni palnej wytworzonej przed rokiem 1850 lub repliki tej broni"

I wszystko byłoby fajnie gdyby nie przepisy Unii Europejskiej. Ponieważ UE wydała taka fajną dyrektywę regulującą kwestie obrotu bronią, prochem i amunicja na terenie UE nasze kochane MSWiA w dniu 1/02/2005 wydało rozporządzenie wykonawcze do tej dyrektywy. Owo rozporządzenie klasyfikuje broń wg 4 kategorii A-broń nie dostępna dla cywili, B-broń dostępna na podstawie pozwolenia i rejestracji, C-broń dostępna na podstawie tylko rejestracji (idziesz i zgłaszasz że masz) i D-dostępna bez rejestracji.

Zgodnie z rozporządzeniem w Polsce nie ma broni kategorii C i D.

Zgodnie z tymże rozporządzeniem do kategorii B zalicza się broń palna jednostrzałowa gładkolufowa definiowana jako "...oraz w pełni funkcjonalne kopie zabytkowej broni palnej ładowanej odprzodowo na nabój niescalony w postaci pistoletów, rewolwerów i karabinów o kalibrze do 0,58 cala"

Zgodnie z powyższym na terenie naszego kraju posiadanie działającej repliki broni historycznej oraz prochu do niej jest całkowicie NIELEGALNE jeżeli nie ma się na to pozwolenia.

I tu ciekawa kwestia. Nie widziałem jeszcze żeby policja która obowiązkowo ochrania każda imprezę masową w tym turnieje i zloty skonfiskowała choćby jeden egzemplarz broni czy choćby jeden gram prochu"
Awatar użytkownika
ob.Lech
Posty: 67
Rejestracja: ndz 22.lip.2007 - 08:40
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń:

Poczytaj jeszcze raz

Post autor: ob.Lech »

Jak na razie konstytucja UE nie obowiązuje, nie ma więc aktu prawnego narzucającego prymat prawa unijnego nad krajowym. W naszym kraju obowiązują więc (w hierarchii ważności): Konstytucja, Ustawa i Rozporządzenie władz krajowych. Rozporządzenie, o którym mowa, jest niezgodne z aktem wyższego rzędu - ustawą, czyli w zakresie tej niezgodności nie może obowiązywać. Ustawa ponadto nie deleguje nikogo do wydawania takiego rozporządzenia - katalogu broni, więc sama procedura wydania takiego rozporządzenia jest bezprawna. Nawet jeśli dyrektywa deleguje organ do wydania takiego katalogu, to musi on być zgodny z prawodawstwem kraju oraz z dyrektywą. Bez zmiany Ustawy nikt broni CP do roku 1850 i jej replik nie ruszy.
Awatar użytkownika
Tomic
Posty: 9
Rejestracja: ndz 10.lut.2008 - 19:33
Lokalizacja: Szczecin
Moja broń:

Post autor: Tomic »

przyjmuję tą odpowiedź jako jedyne słuszne wyjaśnienie mojego dylematu, więcej nie drążę żeby znów sobie nie mieszać
dziękuję za rozjaśnienie ciemnosci
Awatar użytkownika
Tomic
Posty: 9
Rejestracja: ndz 10.lut.2008 - 19:33
Lokalizacja: Szczecin
Moja broń:

Post autor: Tomic »

Awatar użytkownika
ob.Lech
Posty: 67
Rejestracja: ndz 22.lip.2007 - 08:40
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń:

Post autor: ob.Lech »

Sprawa wg autora artykułu jest nie za posiadanie tylko wyrób, przeróbki i handel bez koncesji.
Autor starał się co prawda wyciągnąć max sensacji, ale jakoś słabo mu to wyszło, co zauważyli nawet komentatorzy na onecie.
Awatar użytkownika
Tomic
Posty: 9
Rejestracja: ndz 10.lut.2008 - 19:33
Lokalizacja: Szczecin
Moja broń:

Post autor: Tomic »

no domyślam sie że to jest jakaś lipa. Ale w takim razie co z resztą sprzedających broń CP na allegro, w myśl tego każdy kto sprzedaje może być uznany za winnego
Awatar użytkownika
ob.Lech
Posty: 67
Rejestracja: ndz 22.lip.2007 - 08:40
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń:

Post autor: ob.Lech »

Jeśli zrobił sobie z tego źródło utrzymania i działa bez koncesji to robi to nielegalnie.

Posiadacz broni palnej może zbyć ją na rzecz innego uprawnionego bez konsekwencji prawnych.
Awatar użytkownika
Tomic
Posty: 9
Rejestracja: ndz 10.lut.2008 - 19:33
Lokalizacja: Szczecin
Moja broń:

Post autor: Tomic »

faktycznie tekst z pierwszego linka był średnio precyzyjny

http://www.tvn24.pl/12690,1565421,0,1,d ... omosc.html

ten drugi już wyjaśnia wszystko, chyba...
ODPOWIEDZ