Przepisy bezpieczeństwa w strzelectwie sportowym

Tematy prawne oraz bezpieczeństwa CP
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
amadeusz
Stary bywalec
Posty: 594
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 09:44
Moja broń:

Przepisy bezpieczeństwa w strzelectwie sportowym

Post autor: amadeusz »

Tej wiedzy nigdy za wiele :pomysl: .


PRZEPISY BEZPIECZEŃSTWA w strzelectwie sportowym

1.
Nigdy nie kieruj wylotu lufy karabinu lub pistoletu w kierunku ludzi.

2.
Każdorazowo po wzięciu broni do ręki, sprawdź czy jest rozładowana (najpierw skieruj ją
w bezpieczne miejsce, wyjmij magazynek, następnie sprawdź komorę nabojową).

3.
W czasie odpoczynków i innych przerw w strzelaniu nigdy nie odkładaj broni załadowanej.

4.
Na strzelnicy, broń przenoś zawsze rozładowaną, zabezpieczoną i schowaną w kaburze, pokrowcu
lub kasecie przeznaczonej do przenoszenia broni.

5.
Wyjmowanie broni odbywa się wyłącznie na stanowisku strzeleckim lub treningowym tylko
na polecenie prowadzącego strzelanie lub trening strzelecki.

6.
Poza strzelnicą lub magazynem, broń przenoś w sposób wykluczający jej samoczynne zadziałanie.

7.
Nigdy nie pozostawiaj broni bez dozoru.

8.
Broń ładuj wyłącznie na stanowisku strzeleckim na linii ognia, lufą skierowaną w kulochwyt,

prostopadle do linii tarcz lub przedmiotów będących celem na strzelnicy i tylko na komendę prowadzącego strzelanie.

9.
Przy ładowaniu broni nie korzystaj z pomocy innych osób.

10.
W czasie ładowania i strzelania wylot lufy musi znajdować się przed linią ognia (patrząc od linii tarcz), przestrzegając jednocześnie przepisów dotyczących postaw strzeleckich.

11.
Po komendzie S T O P wydanej przez prowadzącego strzelanie lub inną osobę, strzelający bezzwłocznie przerywa strzelanie.

12.
W przypadku gdy kontynuowanie strzelania będzie zagrażało życiu ludzi, komendę S T O P
powinien wydać każdy, kto pierwszy zauważy niebezpieczeństwo.

13.
Nigdy nie strzelaj z broni niesprawnej i nie zapewniającej bezpieczeństwa.

14.
Zabronione jest dotykanie cudzej broni bez zezwolenia użytkownika.

15.
W czasie trwania strzelania zabronione jest wychodzenie przed linię ognia.

16.
Po zakończeniu strzelania, przed opuszczeniem stanowiska strzeleckiego, broń musi być rozładowana

i odpowiednio do jej typu zabezpieczona.

17.
Zanim opuścisz stanowisko, upewnij się, czy w komorze nabojowej i magazynku nie pozostał nabój następnie przedstaw rozładowaną broń do kontroli prowadzącemu strzelanie i odpowiednio ją zabezpiecz.

18.
Składanie się, celowanie i strzelanie "na sucho" dozwolone jest na stanowisku strzeleckim

lub tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

19.
Na strzelnicy nie można celować i strzelać do ludzi, ptaków i zwierząt jak również do przedmiotów znajdujących się poza kulochwytem.

20.
Naprawy, regulacje i czyszczenie broni pociągające za sobą konieczność rozkładania jej,

należy dokonywać w miejscach do tego wyznaczonych.

21.
Wszyscy strzelcy i inne osoby znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie linii ognia powinny używać wkładek, nauszników lub innych urządzeń służących ochronie słuchu.

22.
Zabronione jest używanie przez strzelców w czasie strzelania, ochraniaczy słuchu podłączonych
do jakichkolwiek urządzeń odbiorczych.

23.
Na strzelnicy, posiadacze telefonów komórkowych powinni w swoich aparatach wyłączyć sygnały dźwiękowe.

24.
Podczas strzelania wszyscy strzelcy powinni używać bezodpryskowych okularów strzeleckich
lub innych podobnych środków ochronnych.

25.
Na strzelnicy zabrania się palenia tytoniu, spożywania alkoholu lub używania środków odurzających
oraz przebywania na terenie strzelnicy osób będących pod ich wpływem.

26.
Za bezpieczeństwo użytkowników strzelnicy oraz osób im towarzyszących odpowiada prowadzący strzelanie.

27.
Za szkody powstałe podczas strzelania oraz spowodowanie wypadku odpowiada właściciel
lub zarządca strzelnicy, prowadzący strzelanie lub trening strzelecki albo korzystający ze strzelnicy,
na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

28.
Na teren strzelnicy zwierzęta mogą być wprowadzone tylko w wyjątkowych przypadkach oraz obowiązkowo powinny być trzymane na uwięzi i pod ścisłym nadzorem opiekuna.

29.
Osobę naruszającą regulamin strzelnicy usuwa się ze strzelnicy.



PZSS – Warszawa, styczeń 2005 r.


Opracował: Antoni Kamiński
Awatar użytkownika
amadeusz
Stary bywalec
Posty: 594
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 09:44
Moja broń:

Post autor: amadeusz »

Tak jak pisałem , nigdy za wiele tego typu informacji :pomysl: .


SZCZEGÓLNE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA PRZY UPRAWIANIU STRZELECTWA

1. Każdą bronią należy zawsze posługiwać się z najwyższą ostrożnością.
2. Po wzięciu broni do ręki należy sprawdzić, czy jest rozładowana.
3. Zabrania się kierowania wylotu lufy w kierunku ludzi.
4. Składanie się, celowanie i strzelanie na sucho dozwolone jest tylko na stanowisku strzeleckim lub w innym miejscu wyznaczonym przez prowadzącego strzelanie i za jego zgodą.
5. Nie wolno pozostawiać broni bez dozoru.
6. Nie wolno odkładać broni załadowanej w czasie przerw w strzelaniu.
7. Broń można ładować wyłącznie na stanowisku strzeleckim z lufą skierowaną w kulochwyt i tylko po komendzie "ŁADUJ" lub "START". Przy ładowaniu nie można korzystać z pomocy innych osób.
8. Po komendzie lub sygnale "STOP" lub "ROZŁADUJ" wszyscy strzelający muszą natychmiast przestać strzelać, rozładować broń, zabezpieczyć ją i umieścić na stanowisku strzeleckim.
9. Prowadzący strzelanie jest odpowiedzialny za wydawanie komend "ŁADUJ", "START", "STOP", "ROZŁADUJ" i innych niezbędnych poleceń oraz musi być pewien, że komendy jego są wykonywane, a posługiwanie się bronią odbywa się w sposób bezpieczny. Każda osoba przebywająca na strzelnicy w przypadku niezastosowania się do poleceń prowadzącego strzelanie może być usunięta ze strzelnicy.
10. Po zakończeniu strzelania, przed opuszczeniem stanowiska strzeleckiego, broń musi być rozładowana i zabezpieczona.
11. Przebywający na strzelnicy musi niezwłocznie powiadomić prowadzącego strzelanie o sytuacji, która może być niebezpieczna lub spowodować wypadek.
12. Strzelający i inne osoby przebywające na strzelnicy w bezpośrednim sąsiedztwie stanowisk strzeleckich powinni nosić indywidualne ochraniacze słuchu.
13. Strzelający podczas strzelania powinni nosić bezodpryskowe okulary strzeleckie lub inne ochraniacze spełniające takie funkcje.
14. Dzieci do lat 13 mogą przebywać na terenie strzelnicy wyłącznie pod opieką dorosłych.
Akt prawny opublikowany przez Dom Wydawniczy ABC

pimpek
Awatar użytkownika
Big Bear
Bywalec
Posty: 274
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 18:22
Lokalizacja: Gdynia
Moja broń:

Post autor: Big Bear »

1.Każda broń jest zawsze załadowana.
2.Nigdy nie kieruj lufy w nic,czego nie chcesz zniszczyć.
3.Trzymaj zawsze palec poza spustem,dopóki nie wycelujesz broni.
4.Wiedz w co celujesz i zawsze upewnij się co jest za twoim celem.
<Jeff Cooper>

Myślę że lepsze niż te wszyskie ,,paragrafy''.Proste,łatwe do zapamiętania bo tylko cztery punkty :) i gwarantuje 100% bezpieczeństwa przy dokładnym stosowaniu się do zaleceń :)
Dzidek
Posty: 2
Rejestracja: ndz 29.paź.2006 - 15:02
Lokalizacja: Wadowice
Moja broń:

Post autor: Dzidek »

Zasady bezpieczeństwa ,które słyszałem w dzieciństwie od ojca były jeszcze krótsze:
1.Każdy karabin ma prawo raz w roku sam wystrzelić.
2.Nie celuj do człowieka nawet z patyka.
Guliwer
Posty: 41
Rejestracja: czw 02.lis.2006 - 21:03
Moja broń:

Post autor: Guliwer »

Jak już wszystko zawiedzie sięgnij do instrukcji obsługi :P

A na poważnie, to warto też przeczytać co piszą Kurkowi Bracia

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PRZY POSŁUGIWANIU SIĘ BRONIĄ CZARNOPROCHOWĄ
http://www.bractwakurkowe.org.pl/index. ... art&idd=12
Awatar użytkownika
cpt.Nemo
Stary bywalec
Posty: 516
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 19:47
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń:

Post autor: cpt.Nemo »

Big Bear pisze:Myślę że lepsze niż te wszyskie ,,paragrafy''.Proste,łatwe do zapamiętania bo tylko cztery punkty :)
Koniecznie dla kowbojow nalezy dodac piaty :
5. Nigdy nie kucaj w ostrogach.

:)
fandango
Posty: 71
Rejestracja: czw 12.paź.2006 - 22:17
Lokalizacja: Poznań
Moja broń:

Post autor: fandango »

Na kucanie w ostrogach Jankesszuwarek ma odpowiednie patenta :D
Awatar użytkownika
Mincerz
Stary bywalec
Posty: 762
Rejestracja: czw 26.paź.2006 - 00:25
Lokalizacja: Warszawa
Moja broń:

Post autor: Mincerz »

Ale doświadczenie zdobywał w bólu... ;-)
Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ