Nowy projekt UoBiA

Tematy prawne oraz bezpieczeństwa CP
Zablokowany
Awatar użytkownika
RedGuy
Stary bywalec
Posty: 655
Rejestracja: pn 14.sie.2017 - 21:40
Lokalizacja: Kamieńsk
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: RedGuy »

Jest pierwsza odpowiedź na moje "email-owe molestowanie" :-D :
Szanowny Panie,
Bardzo dziękuję za Pana list. Podzielam Pana stanowisko, że obecnie dostęp do broni jest zbyt restrykcyjny. Wobec zawieszenia zasadniczej służby wojskowej niewielu Polaków potrafi posługiwać się bronią co wpływa na zmniejszenie zdolności obronnych naszego Państwa. Krótko mówiąc jesteśmy rozbrojeni. Będę rozmawiał o tym z Panem Ministrem Joachimem Brudzińskim. Pozwolę sobie wrócić do Pana po rozmowie.

Zbigniew Gryglas
Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Biuro Poselskie
Bracka 5 lok. 9
00-501 Warszawa
600-803-300
raguel
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: czw 09.lis.2017 - 02:17
Moja broń: Czołg w stodole

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: raguel »

Tak sobie myślę nad tym co się dzieje, przeanalizowałem paragrafy i trochę nie rozumiem parcia środowiska na MSWiA, żeby w ogóle wycofać się z rejestracji replik CP. Zmainy w Polskim prawie muszą być dostosowane do nowego prawa unijnego, a dyrektywa mówi że:
"Reprodukcje broni zabytkowej nie mają jednak takiego samego znaczenia historycznego ani powiązanej z nim wartości (jak broń zabytkowa - przyp. raguel) (...) Dlatego też takie reprodukcje powinny zostać objęte zakresem stosowania dyrektywy 91/477/EWG."
i...
"Kategoria B – Broń palna, w przypadku której wymagane jest pozwolenie
1. Krótka broń palna powtarzalna.
2. Krótka broń palna jednostrzałowa centralnego zapłonu.
3. Krótka broń palna jednostrzałowa bocznego zapłonu, której całkowita długość nie przekracza 28 cm."

Czyli wszystkie Remiki, Colty, derringery i inne pistolety na pozwolenie.

"Kategoria C – Broń palna i broń, w przypadku której wymagane jest oświadczenie
(...)
2. Długa broń palna jednostrzałowa z lufą bruzdowaną
(...)
4. Jednostrzałowa krótka broń palna bocznego zapłonu, której całkowita długość przekracza 28 cm.
(...)
7. Jednostrzałowa długa broń palna z lufą o gładkim przewodzie, wprowadzana do obrotu począwszy od dnia 14 września 2018 r."

Hawkeny, Sharpsy, Brown Bessy i pistolety typu La Page (jeśli przyjąć że zapłon kapiszonowy jest bocznego zapłonu :) ) nie powinny wymagać pozwoleń.

Rejestracja i wydanie karty rejestracji broni, nawet jeśli jedynym wymogiem jest fakt że musisz mieć 18 lat, to tak naprawdę pozwolenie klasy "B". Taką kartę rejestracji zawsze można cofnąć, jeśli ktoś np. w stanie wskazującym biega z giwerą albo komuś nią grozi. Cofnięcie nierozerwalnie wiąże się koniecznością oddania broni w depozyt (dodam że zabranie prawa jazdy za jazdę po promilach, też tak się może zakończyć nawet jeśli zdarzenie to nie miało z bronią totalnie nic wspólnego). Patrz: art. 18 obecnej UOBiA
Jedyną alternatywną jest rejestracja nie broni, a samych posiadaczy, przy czym w razie uzasadnionej konieczności odebrania broni nie wiadomo tak naprawdę co odebrać, więc nikt na to nie pójdzie, ale być może dla nas jest to z jakichś względów korzystniejsze rozwiązanie.

Moim zdaniem jedyne, co można tak naprawdę ugrać to wyłączenie z obowiązku rejestracji replik jednostrzałowej broni rozdzielnego ładowania o długości > 28cm i powinniśmy być tego świadomi, żeby potem się nie rozczarować.

A może coś źle zrozumiałem?
Awatar użytkownika
RedGuy
Stary bywalec
Posty: 655
Rejestracja: pn 14.sie.2017 - 21:40
Lokalizacja: Kamieńsk
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: RedGuy »

Polecam przeczytać najlepiej cały projekt ale w szczególności ostatnie kilka stron i opinię na ostatniej stronie .
http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/0/ ... e/1692.pdf
Tutaj kilka wycinków:
...
21) broń zabytkowa – broń wytworzoną nie później niż w 1885 roku oraz funkcjonalne repliki i kopie takiej broni, zachowujące jej oryginalny sposób działania;
...
Art. 6. Broń i amunicja dzieli się na następujące kategorie:
...
3. Do kategorii C zalicza się:
1)broń krótką bocznego zapłonu jednostrzałową i powtarzalną, której całkowita długość przekracza 280 mm;
2)broń długą bocznego zapłonu;
3)broń gładkolufową, inną niż wymieniona w ust. 2 pkt 3;
4)broń sygnałową, z wyjątkiem samoczynnej;
5)broń alarmową samoczynną;
6)broń pneumatyczną;
7)amunicję do broni określonej w pkt 1–5, w tym spłonki i materiał miotający;
8)urządzenia niebezpieczne
...
4. Do kategorii D zalicza się:
1)broń alarmową, z wyjątkiem samoczynnej;
2)broń zabytkową;
3)broń pozbawioną cech użytkowych;
4)broń niezdolną do rażenia celów na odległość;
5)amunicję do broni określonej w pkt 1 oraz amunicję do broni określonej w pkt 2 w postaci prochu dymnego (czarnego).
...
Art. 8. Ustala się następujące rodzaje pozwoleń na broń:
1)obywatelska karta broni – uprawnia do nabywania i posiadania broni i amunicji, o których mowa w art. 7 ust. 3;
...
AUTOPOPRAWKA 1
a rt. 6 otrzymuje brzmienie:
„Art. 6.
Broń i amunicja dzieli się na następujące kategorie:
1)A – broń i amunicja, której nabywanie i posiadanie jest zabronione, z zastrzeżeniem art. 8 pkt 4 i 5;
2)B – broń i amunicja, którą można nabywać i posiadać na podstawie pozwolenia podstawowego, obiektowego lub muzealnego;
3)C – broń, amunicja i urządzenia niebezpieczne, które można nabywać i posiadać na podstawie obywatelskiej karty broni, pozwolenia podstawowego, obiektowego lub muzealnego;
4)D – broń i amunicja, którą można nabywać i posiadać bez pozwolenia.”
Chyba nic nie pomieszałem, podsumowując CP jako że podciągnięta pod zabytkową byłoby dalej bez pozwolenia.
raguel
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: czw 09.lis.2017 - 02:17
Moja broń: Czołg w stodole

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: raguel »

Przytaczasz projekt ustawy przepychany jakiś czas temu, który nie przeszedł bo podstawowym zarzutem ze strony MSWiA była niezgodność z dyrektywą Bieńkowskiej, a o dostosowanie przepisów krajowych właśnie chodzi. Nie ma się tym co rajcować.
kamilgrzy
Bywalec
Posty: 243
Rejestracja: ndz 13.mar.2016 - 16:54
Lokalizacja: Lubelskie
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: kamilgrzy »

:piwo: dla wszystkich co listy piszą.
Flash
Bywalec
Posty: 202
Rejestracja: śr 08.lis.2017 - 11:32
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: Flash »

To trochę kwestia penalizacji nowy kolego Mitek. Jeśli rejestracja będzie egzekwowana ostrymi karami to będzie równie skuteczna co pozwolenia jak chodzi o późniejszą konfiskatę. Sprzeciw budzą mechanizmy ograniczające wolność czyli dotyczące kontroli i możliwości pozbawienia prawa przez Państwo (i na mocy stosownych porozumień międzynarodowych inne Państwa Zaprzyjaźnione tj. kolonizatorów).
amigo
Stary bywalec
Posty: 572
Rejestracja: pn 03.kwie.2017 - 19:07
Moja broń: za dużo się tego uzbierało : )

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: amigo »

Mitek co za problem - dokup drugiego bez rejestracji ( póki jeszcze można ) i będziesz miał zapas jak każą tego na EKB " zwrócić " jak te np. magazynki do kałachów.
Awatar użytkownika
RedGuy
Stary bywalec
Posty: 655
Rejestracja: pn 14.sie.2017 - 21:40
Lokalizacja: Kamieńsk
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: RedGuy »

Co ci po "gnacie" jak nie będziesz mógł go używać. Jeśli wejdą obostrzenia to by postrzelać i tak będzie trzeba zgłosić :-( . Poza tym nie zgłaszając lepiej mieć zajebiste kontakty z sąsiadami bo inaczej mogą narobić smrodu.
Marek
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 10:45
Lokalizacja: Gliwice
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: Marek »

Mitek pisze: czw 16.sie.2018 - 20:28
Flash pisze: czw 16.sie.2018 - 20:12 To trochę kwestia penalizacji nowy kolego Mitek. Jeśli rejestracja będzie egzekwowana ostrymi karami to będzie równie skuteczna co pozwolenia jak chodzi o późniejszą konfiskatę. Sprzeciw budzą mechanizmy ograniczające wolność czyli dotyczące kontroli i możliwości pozbawienia prawa przez Państwo (i na mocy stosownych porozumień międzynarodowych inne Państwa Zaprzyjaźnione tj. kolonizatorów).
Dlatego żałuję .że wyrobiłem EKB gdyby nie to nikt by nie wiedział że nam gnata w domu i nie musiał bym się niczego słuchać i miał bym w dupie nowe ustawy. A tak muszę śledzić i się wkurzam. Teraz będę musiał tańczyć jak zagrają.

Ta ustawa ma taki a nie inny krój z powodu takich właśnie tępaków, przez takich właśnie debili prędzej czy później i tak wprowadzą obowiązkowe badania, nawet bez nich po kilku postach widać że ich nie przejdziesz, nalezy ci sie jedynie pistolet na wode.
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: slaw29 »

MITEK PISZE
Czyli będzie można dodatkowo mieć giwery z przed 1900? Czyli rewolwery na scalone by można było mieć?
Strzelnica powinny być darmowe to nikt nie walił by w piwnicach i lasach do swinskich ryji.
Jak wprowadza w życie te "złagodzenia" to i tak trzeba będzie zarejestrować na Policji każdego gnata CP
Obawiam się iż kolega Pan Marek ma rację .Gnat CP GIWERY
Strzelnica powinny być darmowe

:-D :-D :-D
Jest tutaj gdzieś ikonka walam się ze śmiechu ?

Panie marku GĘBY twojej nie da się zapomnieć a języka nie słuchać :piwo: Ja pieprzę ale cyrk .
Panie Marku czy pan kiedyś w ogóle strzelał .Panie Marku czy pan trzymał Gnata , giwere CP w gębie ?
Marek
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 10:45
Lokalizacja: Gliwice
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: Marek »

Zabolało że trochę prawdy ktoś ci powiedział.

Cały ten projekt składa się pomysłów zaczerpniętych od forumowych bloków.
Przeanalizijcie go sobie pod tym właśnie kątem.

Badania, rejestracja, noszenie, przenoszenie, kiedy załadowany kiedy nie i na to wszystko kolekcjonerka.
To pokłosie forumowych i pejsbukowych wypocin.
slaw29
Stary bywalec
Posty: 1107
Rejestracja: wt 29.lis.2016 - 21:45
Moja broń: brak

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: slaw29 »

Mitek - nie wiem jak dla Ciebie ale dla mnie jak ktoś używa określenia Gnat , Giwera w stosunku do CP to zupełnie normalny nie jest . Wręcz można rzec że szuka sobie jakiegoś sposobu na podreperowanie swojego małego penisa i ego ;-)

Normalni to sobie biorą zabawki i idą się odsteresować . Ci z małymi penisami i jeszcze mniejszym rozumkiem piszą że idą napierdalać z giwery czy gnata .

Pooglądaj posłuchaj Twoi idole na strzelnicy .
https://www.youtube.com/watch?v=dlc3iqqxBf4

Twoja muza do tego filmu ze strzelnicy .
https://www.youtube.com/watch?v=a0FkHZhw5bg
Wycior
VIP
Posty: 2117
Rejestracja: pt 14.kwie.2017 - 14:45
Lokalizacja: Okolice Katowic
Moja broń: CP i ostry jęzor

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: Wycior »

Mitek pisze: czw 16.sie.2018 - 22:06 Dla mnie ten cały marek jest nikim.
A kogo to obchodzi? To jest przecież forum nie dla frustratów tylko dla strzelców czarnoprochowych i tutaj liczy się tylko ich zdanie.
Ostatnio zmieniony czw 16.sie.2018 - 23:17 przez Wycior, łącznie zmieniany 1 raz.
Biker
Bywalec
Posty: 215
Rejestracja: pn 16.maja.2016 - 11:34
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: Biker »

Oczywiste , że KGP najchętniej zakazała by jakiejkolwiek broni wraz z nożami innymi niż te z łamanym ostrzem. Co do rzeczy ma możliwość noszenia broni? Kilkadziesiąt tysięcy "sportowców" , którzy mogą nosić (w rozumieniu aktualnie obowiązującej ustawy) broń , z 200 , może 300 tysięcy posiadaczy broni czarnoprochowej. I co? W ciągu ostatnich 3 lat liczba nielegalnych użyć tej broni na poziomie mierzonym w promilach. A to co piszą gimnazjaliści w internetach.... Jak ktoś na tej podstawie wyrabia sobie opinię na jakikolwiek temat to sorry... Ale trzeba być idiotą...
Marek
Stary bywalec
Posty: 808
Rejestracja: śr 11.paź.2006 - 10:45
Lokalizacja: Gliwice
Moja broń:

Re: Nowy projekt UoBiA

Post autor: Marek »

Niestety ale te forumowe i pejsbukowe brednie są popieranie czynami, to nie tylko czcze przechwałki gimnazjalisty ile to lasek zaliczyl.
Zablokowany